2024 PSAL Class AAAA Playoff Bracket
OUTBRACKET ROUND 1 QUARTERFINAL SEMI FINAL FINAL
February 29, 2024 March 5, 2024 March 7, 2024 March 9, 2024 March 15, 2024
@ Highest Seed        
         
* NOTE Jefferson has been ruled ineligible and forfeited their win vs. Stevenson and their win vs. Eagle Academy 
is a non-game. Eagle Academy and Stevenson will play for a semi-final berth.
** NOTE: Eagle Academy has also been ruled ineligible and forfeited their sem-final game to South Shore.
*** NOTE: South Shore has also been ruled ineligible and forfeited the final game to Eagle Academy II.
1 Eagle Academy II (19-6)    
       
79-48 1 Eagle Academy II (20-6)    
17 Campus Magnet (10-12) @ Highest Seed      
72-59 16 JFK (12-11)    
16 JFK (11-11)      
     
90-65 1 Eagle Academy II (21-6)  
@ Highest Seed    
9 Lincoln (15-11)      
92-44 9 Lincoln (16-11)      
24 Mott Haven (2-15)        
63-54 8 Construction (21-6)    
  @ Highest Seed      
8 Construction (21-6)      
     
  55-46 1 Eagle Academy II (22-6)
  @ Queens College  
       
5 B'klyn Collegiate (14-12)      
       
76-72 (OT) 5 B'klyn Collegiate (15-12)    
21 WHEELS (9-13) @ Highest Seed      
72-71 12 Susan Wagner (15-10)      
12 Susan Wagner (14-10)      
     
57-52 5 B'klyn Collegiate (16-12)  
@ Highest Seed  
13 Thurgood Marshall (17-9)    
63-57 20 Far Rockaway (12-12)      
20 Far Rockaway (11-12)        
72-66 20 Far Rockaway (12-12)    
  @ Highest Seed      
4 Cardozo (27-0)      
       
  2-0 Forfeit 1 Eagle Academy II (22-6)
  March 10, 2024 March 12, 2024 @ St. John's Class AAAA Champion
3 Eagle Academy (26-1)      
         
68-57 3 Eagle Academy (27-1)    
19 Canarsie (10-13) @ Highest Seed      
84-74 19 Canarsie (11-13)    
14 Eagle Academy III (10-11)      
     
12:00 AM ** 3 Eagle Academy (28-1)  
@ Queens College    
11 Stevenson (16-10)      
61-45 * 11 Stevenson (17-10)      
22 Francis Lewis (5-15)        
2-0 Forfeit 11 Stevenson (18-10)    
  @ Highest Seed      
* 6 Jefferson (15-12)      
       
  2-0 Forfeit *** 2 South Shore (22-9)
    @ Queens College  
7 James Monroe (15-10)      
         
63-44 7 James Monroe (16-10)    
23 Wings Academy (7-18) @ Highest Seed      
81-60 10 John Bowne (19-6)      
10 John Bowne (18-6)      
     
56-48 ** 2 South Shore (21-9)  
@ Highest Seed  
15 Forest Hills (12-12)      
67-56 18 Boys & Girls (7-12)      
18 Boys & Girls (6-12)        
61-55 2 South Shore (20-9)    
  @ Highest Seed    
2 South Shore (19-9)