2020 CLASS A Championship |
New York State
Section I |
OUTBRACKET |
ROUND 1 |
QUARTERFINAL |
SEMI FINAL |
FINAL |
All Tournament Team |
February
15, 2020 |
February 21, 2020 |
February 26, 2020 |
March 4, 2020 |
March 8, 2020 |
James Mackle-Rye |
@ Highest Seed |
|
|
|
|
Quinn Kelley-Rye |
|
|
|
|
|
Matthew Tepedino-Rye |
|
|
|
|
|
Shaun Johnson-Poughkeepsie |
|
1 Tappan Zee (18-2) |
|
|
|
Revelation Garriga-Poughkeepsie |
|
|
|
|
|
Connor Maloney-Tappan Zee |
|
7:00 PM |
1 Tappan Zee (19-2) |
|
|
Michael Morrissey-Pearl River |
17 Lincoln (11-9) |
@ Highest Seed |
|
|
|
MVP |
71-62 |
16 Yorktown (11-10) |
|
|
|
Matthew Tepedino-Rye |
16 Yorktown (10-10) |
|
|
|
|
|
|
|
67-42 |
1 Tappan Zee (20-2) |
|
|
|
|
@ Highest Seed |
|
|
|
|
9 Panas (13-7) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
70-67 (2 OT) |
8 Harrison (16-5) |
|
|
|
|
@ Highest Seed |
|
|
|
|
|
8 Harrison (15-5) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
59-49 |
4 Poughkeepsie (17-6) |
|
|
|
|
@ Westchester County |
|
|
|
5 Lakeland (16-4) |
|
Center |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
59-41 |
5 Lakeland (17-4) |
|
|
|
|
@ Highest Seed |
|
|
|
|
|
12 Clarkstown South (11-9) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
65-56 |
4 Poughkeepsie (16-6) |
|
|
13 Beacon (8-12) |
|
@ Highest Seed |
|
|
|
2:00 PM |
13 Beacon (9-12) |
|
|
|
|
20 Somers (7-13) |
|
|
|
|
|
|
78-57 |
4 Poughkeepsie (15-6) |
|
|
|
|
@ Highest Seed |
|
|
|
|
|
4 Poughkeepsie (14-6) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
74-55 |
3 Rye (20-4) |
|
|
|
|
@ Westchester County |
Class A Champion |
|
3 Rye (16-4) |
|
|
Center |
|
|
|
|
|
|
|
|
74-57 |
3 Rye (17-4) |
|
|
|
19 Roosevelt (9-11) |
@ Highest Seed |
|
|
|
|
58-50 |
14 Nyack (10-11) |
|
|
|
|
14 Nyack (9-11) |
|
|
|
|
|
|
|
58-51 |
3 Rye (18-4) |
|
|
|
|
@ Highest Seed |
|
|
|
|
11 John Jay-CR (10-10) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
68-65 |
6 Albertus Magnus (15-6) |
|
|
|
|
@ Highest Seed |
|
|
|
|
|
6 Albertus Magnus (14-6) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
53-46 |
3 Rye (19-4) |
|
|
|
|
@ Westchester County |
|
|
|
7 Pearl River (13-7) |
|
Center |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7:00 PM |
7 Pearl River (14-7) |
|
|
|
|
@ Highest Seed |
|
|
|
|
|
10 Lourdes (12-8) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
62-53 |
7 Pearl River (15-7) |
|
|
15 Peekskill (10-10) |
|
@ Highest Seed |
|
|
|
69-64 |
15 Peekskill (11-10) |
|
|
|
|
18 Eastchester (8-12) |
|
|
|
|
|
|
69-58 |
2 Byram Hills (18-3) |
|
|
|
|
@ Highest Seed |
|
|
|
|
|
2 Byram Hills (17-3) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|