2020 PSAL Class B Playoff Bracket
ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 QUARTERFINAL SEMI FINAL FINAL
February 25-February 26 February 28, 2020 March 4, 2020 March 7, 2020 March 15, 2020 March 22, 2020
@ Highest Seed @ Highest Seed
   
PSAL TOURNAMENT IS PRESUMED TO BE CANCELLED  
1 UNCOMMON CHARTER (22-3)
  1 UNCOMMON CHARTER (23-3)
32 RFK (10-6) 80-57 (2/27)  
72-42 33 DEMOCRACY PREP (13-6)  
33 DEMOCRACY PREP (12-6)   62-40 1 UNCOMMON CHARTER (24-3)
16 HS FOR MATH (18-5) @ Highest Seed (3/4)  
81-69 16 HS FOR MATH (19-5)    
49 RENAISSANCE CHARTER (10-14)   16 HS FOR MATH (20-5)  
17 TUITT (13-2) 67-61  
82-56 17 TUITT (14-2)  
48 ENERGY TECH (9-9) 58-49 1 UNCOMMON CHARTER (25-3)
@ Achievement First  
8 AMERICAN STUDIES (18-2) TBA  
  8 AMERICAN STUDIES (19-2)    
25 LAB MUSEUM (14-3) 64-53      
73-61 25 LAB MUSEUM (15-3)      
40 SOUTH BRONX (9-10)   70-60 9 BATHGATE (18-5)  
  @ Highest Seed (3/3)  
9 BATHGATE (16-5)    
  9 BATHGATE (17-5)  
24 SCHOOL OF THE FUTURE (14-2) 83-66  
83-65 24 SCHOOL OF THE FUTURE (15-2)  
41 BRONX EARLY COLLEGE (7-8)    
@ Uncommon Charter  
4 TOWNSEND HARRIS (21-0) TBA  
  4 TOWNSEND HARRIS (22-0)    
29 JANE ADDAMS (11-6) 65-57      
72-58 29 JANE ADDAMS (12-6)      
36 MOREL CAMPOS (8-7)   63-49 13 ADAMS ST. ACADEMY (18-5)    
@ Highest Seed      
13 ADAMS ST. ACADEMY (16-5)        
  13 ADAMS ST. ACADEMY (17-5)        
20 FREDERICK DOUGLASS III (12-5) 65-57      
74-66 20 FREDERICK DOUGLASS III (13-5)      
45 CLINTON (11-9) 73-61 13 ADAMS ST. ACADEMY (19-5)  
@ Achievement First  
5 BROOKLYN COLLEGE (18-6) TBA  
  5 BROOKLYN COLLEGE (19-6)    
28 JULIA RICHMAN (12-3) 78-55      
80-65 28 JULIA RICHMAN (13-3)      
37 COMPREHENSIVE MODEL (9-7)   64-63 12 MASPETH (19-6)  
  @ Highest Seed  
12 MASPETH (17-6)    
  12 MASPETH (18-6)  
21 MEDGAR EVERS (11-8) 62-51  
60-53 21 MEDGAR EVERS (12-8)  
44 LIFE SCIENCES (9-8)    
  Class B Champion
2 FANNIE LOU HAMER (20-6)  
  2 FANNIE LOU HAMER (21-6)  
31 CAMBRIA HEIGHTS (11-5) 73-65    
84-62 34 TEACHERS PREP (13-7)    
34 TEACHERS PREP (12-7)   83-73 OT 2 FANNIE LOU HAMER (22-6)  
15 EAST NEW YORK FAMILY (14-5) @ Highest Seed    
53-35 15 EAST NEW YORK FAMILY (15-5)      
50 GODDARD (12-11)   15 EAST NEW YORK FAMILY (16-5)    
18 SPRING CREEK (12-6) 59-49    
69-57 18 SPRING CREEK (13-6)    
47 EAST SIDE COMMUNITY (8-7) 55-54 7 ACHIEVEMENT FIRST (21-5)  
@ Achievement First    
7 ACHIEVEMENT FIRST (18-5) TBA    
  7 ACHIEVEMENT FIRST (19-5)      
26 NEST+M (11-7) 66-62        
75-54 26 NEST+M (12-7)        
39 EBC-BUSHWICK (7-7)   70-69 7 ACHIEVEMENT FIRST (20-5)    
@ Highest Seed    
10 SCHOLARS ACADEMY (16-5)      
  10 SCHOLARS ACADEMY (17-5)    
23 INFO & NETWORK TECH (12-3) 46-40    
68-41 23 INFO & NETWORK TECH (13-3)    
42 HYDE LEADERSHIP (9-7)    
@ Uncommon Charter
3 SUMMIT ACADEMY (19-4) TBA
  3 SUMMIT ACADEMY (20-4)  
30 LUPERON (12-4) 96-64    
67-63 35 COLLABORATIVE ED (10-6)    
35 COLLABORATIVE ED (9-6)   81-61 3 SUMMIT ACADEMY (21-4)  
14 PACE (15-2) @ Highest Seed    
41-37 14 PACE (16-2)      
51 NEWCOMERS (7-11)   14 PACE (17-2)      
19 LAW, GOV'T & JUSTICE (16-5) 53-48    
60-44 19 LAW, GOV'T & JUSTICE (17-5)    
46 URBAN ASSEMBLY (8-9) 64-62 3 SUMMIT ACADEMY (22-4)
@ Achievement First
6 SOUTH BRONX PREP (16-7) TBA
  6 SOUTH BRONX PREP (17-7)  
27 COMMUNITY HEALTH (15-9) 74-58 (2/27)    
74-63 27 COMMUNITY HEALTH (16-9)    
38 GOLDSTEIN (11-11)   64-55 6 SOUTH BRONX PREP (18-7)
  @ Highest Seed (3/3)
11 BARUCH COLLEGE (16-2)  
  11 BARUCH COLLEGE (17-2)
22 PATHWAYS PREP (16-5) 56-53
54-51 43 RIVERDALE-KINGSBRIDGE (9-8)
43 RIVERDALE-KINGSBRIDGE (8-8)