Section V Boys' Basketball 
UNOFFICIAL Records and Seeding Points Report
2018-2019 Season
2/17/2019
Class AA Schools
Team League Class Record Points Average
1 Hilton MN1 AA 17-3 63 3.150
2 Gates-Chili MN2 AA 17-3 60 3.000
3 McQuaid RCAC AA 15-4 46 2.421
4 Fairport MN1 AA 14-6 36 1.800
5 Rush Henrietta MN1 AA 10-10 -7 -0.350
6 Webster-Thomas MN2 AA 10-10 -12 -0.600
7 Webster-Schroeder MN1 AA 9-11 -17 -0.850
8 UPREP PRIV-PAR1 AA 8-10 -23 -1.278
9 Bishop-Kearney PRIV-PAR1 AA 7-12 -39 -2.053
10 Penfield MN1 AA 5-15 -58 -2.900
11 Victor MN1 AA 5-15 -59 -2.950
12 Edison Tech RCAC AA 1-19 -101 -5.050
Class A1 Schools
Team League Class Record Points Average
1 Pittsford-Mendon MN3 A1 20-0 102 5.100
2 Greece-Athena MN3 A1 17-3 71 3.550
3 Irondequoit MN2 A1 13-6 46 2.421
4 Eastridge MN4 A1 11-8 11 0.579
5 Churchville-Chili MN2 A1 10-10 10 0.500
6 Brockport MN3 A1 10-10 1 0.050
7 Franklin RCAC A1 9-11 -13 -0.650
8 Aquinas PRIV-PAR1 A1 6-12 -21 -1.167
9 Spencerport MN2 A1 5-15 -46 -2.300
10 Brighton MN3 A1 4-16 -62 -3.100
11 Canandaigua MN2 A1 1-19 -84 -4.200
12 Greece-Arcadia MN3 A1 1-19 -92 -4.600
Class A2 Schools
Team League Class Record Points Average
1 East High RCAC A2 19-1 91 4.550
2 Northstar-Christian PRIV-PAR2 A2 19-1 81 4.050
3 NE Douglas RCAC A2 16-4 58 2.900
4 Wayne FLE A2 16-4 48 2.400
5 Monroe RCAC A2 14-6 37 1.850
6 Pittsford-Sutherland MN3 A2 12-8 20 1.000
7 School of the Arts RCAC A2 13-7 15 0.750
8 Leadership Academy RCAC A2 11-9 14 0.700
9 Honeoye Falls-Lima MN4 A2 9-10 -13 -0.684
10 Wilson-Magnet RCAC A2 7-13 -26 -1.300
11 Vertus PRIV-PAR1 A2 1-19 -95 -4.750
Class B1 Schools
Team League Class Record Points Average
1 Greece-Odyssey MN4 B1 17-3 81 4.050
2 Newark FLE B1 16-3 69 3.632
3 Hornell LV1 B1 13-6 31 1.632
4 Waterloo FLE B1 13-7 32 1.600
5 Geneva FLE B1 11-9 18 0.900
6 Greece-Olympia MN4 B1 11-9 18 0.900
7 Batavia MN4 B1 10-10 11 0.550
8 Livonia LV1 B1 7-11 -20 -1.111
9 Midlakes FLE B1 6-14 -43 -2.150
10 Palmyra-Macedon FLE B1 2-17 -80 -4.211
Class B2 Schools
Team League Class Record Points Average
1 Wellsville IND B2 15-5 55 2.750
2 LeRoy LV2 B2 12-8 7 0.350
3 Wayland-Cohocton LV1 B2 11-9 2 0.100
4 Penn Yan FLE B2 10-10 1 0.050
5 Attica GR1 B2 12-8 0 0.000
6 Bath-Haverling LV1 B2 10-10 -8 -0.400
7 Mynderse FLE B2 9-11 -13 -0.650
8 Rochester Prep PRIV-PAR2 B2 8-12 -24 -1.200
9 World of Inquiry RCAC B2 6-14 -29 -1.450
10 Early College RCAC B2 5-15 -41 -2.050
11 Dansville LV1 B2 7-13 -44 -2.200
Class C1 Schools
Team League Class Record Points Average
1 Marcus Whitman FLW C1 18-2 80 4.000
2 Gananda W C1 18-2 80 4.000
3 C.G. Finney PRIV-PAR2 C1 16-3 72 3.789
4 Avon LV2 C1 15-5 59 2.950
5 Addison ST C1 14-6 34 1.700
6 East-Rochester W C1 13-7 33 1.650
7 Sodus W C1 10-10 3 0.150
8 Canisteo-Greenwood ST C1 9-11 -18 -0.900
9 Williamson W C1 7-13 -29 -1.450
10 Warsaw LV2 C1 6-14 -36 -1.800
11 Red Creek W C1 5-15 -48 -2.400
12 North Rose-Wolcott W C1 4-15 -53 -2.789
Class C2 Schools
Team League Class Record Points Average
13 Holley GR1 C1 3-17 -72 -3.600
1 Lyons W C2 18-2 88 4.400
2 Alexander GR1 C2 16-4 60 3.000
3 Red Jacket FLW C2 15-5 47 2.350
4 Bloomfield FLW C2 14-6 37 1.850
5 Perry LV3 C2 11-9 12 0.600
6 Pembroke GR1 C2 10-10 2 0.100
7 Geneseo LV2 C2 9-11 -8 -0.400
8 Rochester Academy PRIV-PAR1 C2 8-12 -20 -1.000
9 Campbell-Savona ST C2 8-12 -27 -1.350
10 Cuba-Rushford AL1 C2 7-10 -24 -1.412
11 Byron Bergen GR1 C2 6-13 -37 -1.947
12 Letchworth LV2 C2 3-17 -62 -3.100
Class C3 Schools
Team League Class Record Points Average
13 Marion W C2 2-18 -82 -4.100
1 Caledonia-Mumford LV2 C3 19-1 93 4.650
2 Lyndonville GR2 C3 17-3 66 3.300
3 York LV3 C3 14-6 40 2.000
4 Naples FLW C3 12-8 16 0.800
5 Oakfield Alabama GR2 C3 11-9 7 0.350
6 Pavilion LV3 C3 9-11 -12 -0.600
7 HAC FLW C3 9-11 -16 -0.800
8 Clyde-Savannah W C3 5-15 -48 -2.400
9 South Seneca FLW C3 5-15 -54 -2.700
10 Bolivar-Richburg AL1 C3 5-15 -61 -3.050
11 Keshequa LV3 C3 2-18 -81 -4.050
12 Wheatland Chili GR2 C3 0-20 -104 -5.200
Class D1 Schools
Team League Class Record Points Average
13 Dundee FLW C3 0-20 -106 -5.300
1 Avoca ST D1 18-2 91 4.550
2 Mt. Morris LV3 D1 17-3 86 4.300
3 Scio AL2 D1 15-5 52 2.600
4 Fillmore AL1 D1 14-6 45 2.250
5 Genesee Valley AL1 D1 13-7 41 2.050
6 Jasper Troupsburg ST D1 13-7 35 1.750
7 Notre Dame-Batavia GR2 D1 11-9 25 1.250
8 Alfred-Almond ST D1 11-9 14 0.700
9 Kendall GR2 D1 8-12 -3 -0.150
10 Hammondsport ST D1 8-12 -13 -0.650
11 Honeoye FLW D1 7-13 -15 -0.750
12 Arkport-Canaseraga ST D1 3-17 -63 -3.150
Class D2 Schools
Team League Class Record Points Average
12 Arkport-Canaseraga ST D1 3-17 -63 -3.150
1 Prattsburgh ST D2 17-3 77 3.850
2 Elba GR2 D2 15-5 69 3.450
3 Belfast AL2 D2 14-6 49 2.450
4 Andover AL2 D2 11-9 14 0.700
5 Romulus FLW D2 7-13 -14 -0.700
6 Houghton Academy AL2 D2 7-11 -17 -0.944
7 Bradford ST D2 7-12 -21 -1.105
8 Hinsdale AL2 D2 5-12 -35 -2.059
9 Destiny PRIV-PAR2 D2 1-8 -27 -3.000
10 Lima-Christian PRIV-PAR2 D2 3-17 -61 -3.050
11 Whitesville AL1 D2 1-18 -83 -4.368
12 Friendship AL2 D2 1-19 -89 -4.450