2019 PSAL Class AA Playoff Bracket
ROUND 1 ROUND 2 QUARTERFINAL SEMI FINAL FINAL
February 25-27 February 28-March 1 March 5-March 6 March 9, 2019 March 16, 2019
@ Highest Seed @ Highest Seed      
     
  1 SOUTH SHORE (23-5)    
         
  79-45 1 SOUTH SHORE (24-5)    
16 CONSTRUCTION (11-10) @ Highest Seed      
54-50 17 BOYS & GIRLS (13-12)    
17 BOYS & GIRLS (12-12)        
         
    54-43 1 SOUTH SHORE (25-5)  
    @ Uncommon Charter HS    
         
  8 JOHN BOWNE (19-8)      
         
  77-64 8 JOHN BOWNE (20-8)    
  @ Highest Seed      
  9 MCKEE/SI TECH (17-9)      
       
      54-43 1 SOUTH SHORE (26-5)
      @ Queens College  
         
  4 THURGOOD MARSHALL (22-4)      
       
  82-76 13 LINCOLN (12-14)    
13 LINCOLN (10-14) @ Highest Seed      
77-51 13 LINCOLN (11-14)      
20 CAMPUS MAGNET (6-15)        
         
    62-51 12 WINGS ACADEMY (18-9)  
    @ Uncommon Charter HS  
12 WINGS ACADEMY (15-9)      
61-37 12 WINGS ACADEMY (16-9)      
21 EAGLE ACADEMY II (3-12)        
65-56 12 WINGS ACADEMY (17-9)    
  @ Highest Seed      
  5 CURTIS (20-7)      
         
        71-70 1 SOUTH SHORE (27-5)
        @ Madison Square Garden Class AA Champion
  3 BROOKLYN COLLEGIATE (17-9)      
         
  95-53 3 BROOKLYN COLLEGIATE (18-9)    
14 KENNEDY (16-11) @ Highest Seed      
74-62 14 KENNEDY (17-11)    
19 WADLEIGH (5-15)        
         
64-60 3 BROOKLYN COLLEGIATE (19-9)  
    @ Queens College    
11 WHEELS (17-9)        
74-52 11 WHEELS (18-9)      
22 ROBESON (5-18)        
  97-73 6 CARDOZO (24-3)    
@ Highest Seed      
6 CARDOZO (23-3)      
       
      81-61 2 JEFFERSON (24-7)
      @ Queens College  
7 EAGLE ACADEMY (16-10)      
         
  62-58 7 EAGLE ACADEMY (17-10)    
  @ Highest Seed      
  10 FRANCIS LEWIS (17-8)      
         
         
    62-48 2 JEFFERSON (23-7)  
    @ Achievement First HS  
15 MONROE (15-10)        
73-62 15 MONROE (16-10)      
18 S'FIELD GARDENS (11-10)        
  75-74 2 JEFFERSON (22-7)    
@ Highest Seed    
2 JEFFERSON (21-7)